Nucleul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

+2
B2
RADU
6 participanți

In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

Mesaj  RADU Mier Ian 13, 2010 11:42 am

Nucleul este o taina, un mister al Spionajului romanesc. "Iata ! A fost ucis un om ! A murit pentru adevar ! Iar voi, meritati voi oare sacrificiul lui ? Stia insa ca nu-l va asculta nimeni. Murmura incet, pentru sine, lovindu-se cu pumnul in genunchiul drept: - Ce sa fac, Doamne, ce sa fac ? Cui sa spun ce stiu ? Cui ii mai foloseste azi adevarul ?"
Lt. Colonel "D"



********************************************************************************************************************************************************

Momentul solemn al oficierii casatoriei s-a desfasurat aproape in anonimat. Nimic comun cu grupurile mari, exuberante, ce insotisera cununiile efectuate mai devreme. O veselie retinuta; o participare perfect echilibrata: parintii lui Toma, parintii vitregi ai Marilenei; doi colegi ai lui Toma, doua prietene ale Marilenei.
Doar Bujor aparea fara o contrapondere. De aceea era considerat ca apartinand amandurora. Era nasul. La masa organizata in casa lui Toma, viitoarea casa a mirilor, nasul si proaspatul ginere s-au retras in bucatarie, prilej pentru a sta iarasi indelung de vorba.

La ordinea zilei era, pentru ei, lectia de pregatire profesionala pe care tocmai o dezbatusera. Aceasta avusese ca tema analiza, realizata in mare masura pe baza filmelor documentare nemtesti, asupra interventiei efectuate de unitatea antiterorista germana CSG-9 la mii de kilometrii de baza, tocmai la Mogadiscio, in Somalia, pentru a anihila o actiune a organizatiei "Fractiunea Armata Rosie - RAF."

- Ce zici, Tomita, vezi ca nemtii nu se joaca ?
- Vad. Au fost si au ramas niste duri. Dar vreti sa va spun ceva ? Dincolo de actiunea din Somalia, care, orice s-ar zice, a fost excelent realizata, pe mine altceva ma framanta. Eu nu cred ca toti aia din conducerea RAF aflati in inchisoare au hotarat asa, brusc si dintr-o data sa se sinucida. Altfel spus eu nu cred ca s-au ... sinucis.
- Cand s-au angajat in asemenea actiuni, la ce crezi tu ca puteau toti astia sa se astepte ? Ce crezi ca puteau sa spere ? Sa tot loveasca, dar ei sa nu o incaseze niciodata ?
- In mod normal, cred ca fiecare dintre ei stia, de la bun inceput, ca se logodeste cu moartea. Dar, stiti cum e, oricine vrea, dupa o astfel de logodna, sa amane cat mai mult nunta. Nimeni nu vrea sa moara.
- Sa nu fi incalcat legea, si atunci nu li se intampla nimic.
- Pierdusera increderea in Lege...
- Atunci de ce sa se astepte sa fie protejati de legea pe care ei au nesocotit-o in asa hal ?
- Vorbiti cu patima ...
- Vax albina, Tomita. Teroristii nu prea mor de batranete.
- Important este nu cat traiesti, ci cum traiesti. Atat cat ti-e dat.
- Vorbesti de parca i-ai admira...
- Poate. Stiti ca in calitatea mea de ofiter de contrainformatii am studiat practic toate datele existente despre organizatiile intitulate indeobste "teroriste". Si Armata Republicana Irlandeza, si Brigazile Rosii italiene, si Fractiunea Armata Rosie din Germania. Eu am lasat la o parte motivatia politica, religioasa sau sociala a fiecareia si am pastrat ceea ce pentru mine este esenta: forme si mijloace de actiune.
Si aici, nemtii sunt iarasi cei mai buni. Ani de-a randul cei din RAF au tinut in priza un aparat politienesc imens. De-aia zic ca pentru toata lumea varianta sinuciderii in grup e cea mai comoda. Dar dupa ei, dupa mortii astia, raman niste conceptii destul de bine inchegate despre gherila urbana, despre luptatorul izolat care actioneaza in conditiile junglei de beton a marilor orase...
- Mi-e teama cand te aud cum vorbesti. Stii ca dupa admiratie primul pas poate fi imitarea modelului admirat.
- Poate. Iar cine este gata sa faca acest prim pas trebuie sa accepte ca moartea brutala - fie ea sinucidere sau crima - este in mod necesar finalul luptei pe care un revoltat individual indrazneste s-o declanseze impotriva unui sistem. Oricare ar fi acesta.
- Sa accepte deci un rol de kamikadze.
- Fara anonimatul acestuia...

********************************************************************************************************************************************************

Bujor i-a prezentat generalului Diamant o informare detaliata in legatura cu capitanul Toma si conceptiile sale.
Peste trei luni Dragan l-a contactat pe Toma si l-a atras in "nucleu".




Dandelion

"Nu ca nu ar exista, doar ca-si desfasoara activitatea intr-un anonimat total.
Sunt teribili, o sustin in cunostinta de cauza, demni de respect, si singurii romani care se lupta cu sanse de succes cu toata suflarea spionajului mondial. Totusi, numarul restrans de cadre, finantarea uneori insuficienta, face ca aceasta companie sa aiba si rezultate mai putin vizibile, chiar daca in timp, cu siguranta, vom putea vorbi de marile batalii din umbra ce au salvat Fiinta Nationala a Statului Roman!"


Paul:

"Ei bine, din ceea ce cunosc eu, OCTOGONUL exista, isi desfasoara activitatea in umbra si isi are radacinile in structurile guvernamentale romanesti, insa dintre cele mai secrete..."


Apostol:

"Radacinile Octogonului trebuiesc cautate in serviciul ultrasecret cu profil antimasonerie infiintat de domnitorul Alexandru Cuza.

Legat de Spionajul Romanesc si Masonerie, stiu sigur, caci am vorbit cu cineva care face parte din SRI, ca exista multi ofiteri de spionaj in SRI care aveau legaturi cu Ordinul Cavalerilor de la Malta. Poate ca si de aceea ma intrebam uneori : oare nu exista si un serviciu anonim, neoficial, independent politic, tip OCTOGONUL, care lupta pentru interesele noastre romanesti????

In cartile lui Corut este prezentat ca un serviciu de elita, total independent de structurile oficiale militare si politice, ceea ce ii ofera un anonimat perfect si o putere de actiune nelimitata. Are un sistem de autogestiune, ceea ce inseamna ca isi asigura singuri fondurile, ceea ce uneori ii limiteaza activitatea.

In realitate, doar o singura data cineva mi-a spus ca Octogonul, poate nu sub acest nume, exista si este vorba de elita spionajului romanesc, oameni de care nu stiu decat profesionistii, oameni care nu se afla nici macar pe statele de plata, oameni care au diverse identitati."

Ronin:

Da, cred ca exista un serviciu de spionaj de elita, format din romani si pentru Romania, "neafiliat" politic, total independent bazat pe principiul autofinantarii. (etc.)

Cred deoarece asa am dedus eu din cele citite si spuse de altii.
Cred deoarece asa am ales. (etc.)

Ca si cetatean al acestei tari, Romania, sunt dispus sa cooperez cu un asemenea serviciu de Spionaj si chiar, in timp, sa pot face parte 100% din aceasta STRUCTURA DE INFORMATII.

Klingonianul

"Ceea ce scrii aici seamana al naibii de bine cu "Guvernul din umbra" de care am tot auzit. Daca o asemenea structura ar fi existat cu adevarat imi pun intrebarea cum a putut sa treaca peste atatea regimuri fara a fi deconspirata in nici un fel. Pai comunistii, la inceputurile regimului au distrus toata clasa politica si intelectuala a Romaniei interbelice. Daca acest "Nucleu" ar fi existat atunci era imposibil ca din el sa nu faca parte oameni de cultura, cercetatori si intelectuali, oameni care au avut de suferit sau chiar au murit prin temnitele staliniste. Ori in conditiile acelea, era greu de crezut ca nici unul dintre cei inchisi sa nu vorbeasca si sa nu deconspire "Nucleul"."

radu_lg

"Orice bun roman, orice cetatean onest ar vrea sa existe un asemenea "nucleu". Privind in jur, mai aproape dar si mai departe, gasim argumente si pro, si contra existentei nucleului. Argumentele contra, le vede oricine, sunt legate de jaful continuu de dupa dec89, avand ca rezultat dezastrul economic in care a ajuns Romania. Argumente pro...poate cel mai edificator si totodata important, este ca Romania a ramas cu aceleasi granite, desi au existat diverse incercari de a o sfasia in bucati. Cehoslovacia si Yugoslavia nu au avut un asemenea nucleu si acum au alte forme pe harti, in cazul Yugoslaviei sfasierea facandu-se si cu multa varsare de sange."

Shinobi

"In componenta nucleului nu se afla nici un mason.
De fapt, nucleul este o formatiune pur romaneasca in compozitia careia exista oameni profund integri , patrioti si extrem de inteligenti.
Iar pentru masoni, ar trebui reamintit proverbul care spune ca "Buturuga mica rastoarna carul mare". Desi ameninta cu represaliile, masonii nu vor fi lasati sa faca tot ce si-au pus in cap. Exista oameni care au puterea de a le pune bete-n roate si, cu siguranta, o vor face."



http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?17909.0
http://octogonul.myforum.ro/octogonul-elita-spionajului-romanesc-vt22.html
RADU
RADU
Admin

Mesaje : 46
Data de înscriere : 17/11/2009
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Interesant

Mesaj  B2 Vin Ian 15, 2010 8:24 pm

Interesant, totusi sunt foarte multe persoane din medii diferite care nu pot crede acest lucru deoarece situatia actuala a Romaniei este destul de dificila iar calitatea celor din politica si serviciile de informatii, lasa de dorit.
Daca totusi acest nucleu exista, cred ca si eu voi fi un alt roman care se va bucura de existenta lui astepatand sa-i vada rezultatele. Deocamdata sunt un incepator dar cum subiectul se anunta fierbinte, am sa incerc si eu sa ajut sezatoarea asta, asa cum i-a spus unul din moderatori, si am sa postez din cand in cand.
Asa cum spuneam, deocamdata ma documentez. Surprised

B2

Mesaje : 5
Data de înscriere : 14/01/2010

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Este si nu este.

Mesaj  KMLeon Joi Ian 21, 2010 10:57 pm

din aceasta STRUCTURA DE INFORMATII.
Nucleul de care amintesc ceilalti mai sus, exista ca structura. Este o institutie discreta.
Domnul Ronin definea acest grup ca fiind o structura de informatii. Nucleul este mai mult, infinit mai mult decat o structura de informatii. Domeniile de implicare ale nucleului cuprind cam tot spectrul indeletnicirilor stiintifice. Membrii din componenta sa sunt "umbre". Dar niste umbre inteligente care isi materializeaza actiunile abil camuflate sub aparente banale. Actioneaza calculat conform strategiei comun numita "efectul fluturelui" - d(f^\tau(x), f^\tau(y)) > \delta \,.
http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect
Ei stiu tot. Monitorizeaza tot spectrul informational existent la ora actuala. Detin o tehnologie greu accesibila mintii omului obisnuit. Si...sunt romani.

KMLeon

Mesaje : 1
Data de înscriere : 21/01/2010

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Re: NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

Mesaj  Ronin Vin Ian 22, 2010 9:25 pm

Suna destul de bine ceea ce afirmati, dl. KMLeon. Prin ceea ce ati postat, se intelege ca stiti mult mai multe decat mine in legatura cu acest nucleu. Daca acest nucleu este mai mult decat o structura de informatii (de elita) atunci banuiesc ca si intinderea sa depaseste granitele tarii noastre. Cu atat mai bine.
Va astept si pe "semper fidelis" ca impreuna cu altii sa incercam sa intelegem acest fenomen si sa-i acordam sprijinul nostru in masura in care el, nucleul, il doreste.
http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?17909.last

Ronin

Mesaje : 14
Data de înscriere : 20/01/2010

http://ordinulnegru.blogspot.com/

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Re: NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

Mesaj  B2 Sam Ian 23, 2010 7:11 pm

Nu stiu mare lucru despre Victor Roncea si puterea lui de intelegere dar, ca unul care cauta sa inteleaga mai bine, am gasit pe blogul sau un articol ciudat.
Ciudat cum incepe si cum se incheie acest dialog intre dl. Roncea si interlocutorul sau amic:Shocked

http://victor-roncea.blogspot.com/2010/01/dialoguri-nesecrete-s-nascut-comitetul.html

<< De aceasta data, amicul imi strecoara conspirativ o gazeta in care imi da de inteles ca voi gasi un plic.
- Nu inteleg, ce plic?! Mi-am exprimat nedumerirea si am facut gestul de a refuza gazeta
- Documentele …
- Ce documente?!
- Initiativa “Comitetului Anticriza”. Vrem parerea ta. Tu ai experienta, ai fost in structurile speciale de la Ceausescu pana la Basescu. Ii stii foarte bine pe toti. Ai avut si cooperari cu organisme occidenale in chestiuni de traficari financiare ilicite, cu care ati estimat si identificat conturile din strainatate ale marilor corupti si pradatori ai avutiei nationale si ne-ai putea fi de folos… Stii, noi vrem sa venim in intampinarea solutiilor serioase de rezolvare a problemelor economice extrem de grave cu care se confrunta tara, in care sens sa sugeram o cale sigura pentru o redresare nationala ampla, de prufunzime si pe termen lung.>>

Cititi restul. Finalul este de-a dreptul misterios:

<< Toti ce mentionati pot fi grupati in loturi de investitori specializati in autostrazi, infrastructura feroviara si material rulant, reabilitarea retelelor medicale si a industriei farmaceutice, a irigatiilor, transporturilor aeriene, a retelei de scoli, asigurand intoarcearea banilor de unde au plecat si dezvoltand oportunitati de afaceri profitabile lor si societatii.
- Cu ce resurse?!
- Domnul meu, conturile lor sunt garantii foarte solide pentru a obtine credite pe care sa le investeasca. Statul le concesioneaza afacerea pe 49 sau 99 de ani, in raport cu valoarea investitiei si termenul de realizare. Ei vor castiga din exploatarea concesiunii, banca are garantii si toata lumea va fi multumita. Dupa un astfel de exemplu, toti cei au aduc, in acest mod, servicii tarii lor, nu vor putea fi decat cei mai onorabili cetateni si mari patrioti, cu loc de drept in Senatul Natiunii.
- Si daca nu vor accepta?
- Nu vor prefera alternativa !
- Adica ?
- Pentru acum ajunge. Restul alta data...
>> Shocked

Ce parere aveti, domnilor ?

B2

Mesaje : 5
Data de înscriere : 14/01/2010

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty ...

Mesaj  PAUL Joi Ian 28, 2010 7:49 pm

Nucleul, grupul, "Octogonul", Departamenul Zero sau cum apare prin tot felul de carti sau forumuri EXISTA. Ma rog, sigur, sigur nu pot afirma, decat in ziua in care voi intalni un Ofiter al acestei structuri. Totusi din ce am citit, din ce mi-a spus un bun prieten caruia bunicul ce lucrase in serviciile secrete romanesti ii spusese ca exista o astfel de structura, CRED ca exista. Si ma bucur. Le urez succes. Foarte bine.
INSA eu cred ca ceea ce trebuie sa discutam noi aici nu este existenta sau neexistenta acestui nucleu, ci CE PUTEM FACE NOI CONTRA NWO (New World Order). Pentru ca dincolo de "problemele cotidiene" legate de securitatea nationala a unui stat, pe care le gestioneaza organele abilitate, se pare ca exista si "Probleme mari", ce privesc planurile si activitatea ocultiilor pe teritoriul Romaniei, probleme care vad ca depasesc capacitatea organelor de securitate romanesti, mai ales ca de cele mai multe ori activitatea lor fiind una generala, impune masuri si la nivelul populatiei.
Asadar sa gandim PASI care trebuie facuti catre PROTECTIA NOASTRA.
Traim in acest secol. Suntem consienti ca exista o structura oculta care ne rezerva o societate viitoare a controlului. Stim ca acest aspect ne va afecta viitorul nostru dar ce e mai important al urmasiilor nostri, al copiilor nostri.
Deci astea sunt faptele, CE FACEM?
Care sunt pasii de facut? Smile

PAUL

Mesaje : 24
Data de înscriere : 18/01/2010

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Re: NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

Mesaj  Costel S. Sam Ian 30, 2010 10:44 pm

Eu ma gandesc ca poate exista printre spionii romani si unii de bine. Acesti spioni de bine ar putea incepe lupta, de acolo, din familie. Ce spuneti ?
Acum daca ei au experienta si resurse cred eu ca voluntari s-ar gasi care sa ajute la un asemenea demers. Adica la infiintarea unei agentii de spionaj care sa activeze in paralel cu cele oficiale. Cum vi se pare ideea ?Idea
Ori o agentie ca asta ar putea functiona si in Romania dar si in afara ei fara probleme. Ca luptele lor s-ar duce cu lumea asta ascunsa, foarte bine, la urma urmei un luptator adevarat cauta sa lupte cu un adversar adevarat si nu cu un pseudo-adversar. Eu m-as baga. Mad

Costel S.

Mesaje : 5
Data de înscriere : 20/01/2010

Sus In jos

NUCLEUL VAZUT DE ALTII ! Empty Re: NUCLEUL VAZUT DE ALTII !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum